Sausis 14, 2013 21:44
Dirbtinės eglutės

Kada ir kur buvo pradėtos puošti Kalėdų eglutės yra dvi teorijos. Remiantis pirmąja teorija eglutės puošimas pradėtas 1500 metais, šios tradicijos pradininku įvardijamas protestantų reformacijos žymiausias veikėjas Martynas Liuteris, kuris naktį prieš Kalėdas vaikštinėdamas miške susižavėjo miško grožiu žiemą. Nusikirtęs nedidelę eglutę ir parsinešęs namo, papuošė ją žvakėmis, kurias uždegė Kristaus gimimo garbei kaip simbolį danguje švytinčių žvaigždžių, žiūrinčių iš dangaus į ką tik gimusį kūdikėlį Jėzų. Kita Kalėdinės eglutės atsiradimo versija kur kas proziškesnė. Teigiama, kad pirmą kartą eglutė buvo papuošta popierinėmis gėlėmis ir užžiebta Naujųjų metų proga Latvijos mieste Rygoje 1510 metais.

Tačiau nelabai svarbu kur ir kada atsirado Kalėdinių eglučių puošimo tradicija, jau šimtais metų pačių gražiausių žiemos švenčių neįsivaizduojame be šio ištisus metus žaliuojančio medžio, simbolizuojančio gyvybę ir amžino gyvenimo viltį, atnešančio į namus ne tik Kalėdinę nuotaiką, bet ir nepakartojamą miško kvapą.  Tiesa, per daugelį metų, keitėsi ne tik šventinės Kalėdų eglutės puošimo tradicijos, bet pasikeitė ir pačios eglutės. Tačiau ne tos eglutės kurios auga ir žaliuoja mūsų miškuose. Siekiant išsaugoti mažuosius medelius – Kalėdų simbolius, 1747 metais Vokietijoje buvo pradėtos gaminti pirmosios dirbtinės eglutės. Kadangi ne visi galėjo leisti sau įsigyti šventėms natūralią eglutę, pirmosios dirbtinės eglutės tikros eglutės savo išvaizda net nebuvo panašios. Tai būdavo paprasčiausios piramidės iš medžio, kurios būdavo puošiamos popieriumi, žvakėmis, obuoliais. Vėliau Vokietijoje ir JAV buvo sukurtos dirbtinės eglutės iš plunksnų, popieriaus masės, metalo, stiklo, įvairių rūšių plastiko, šepečio šerių, pasitaikydavo net pripučiamų eglučių. 1900 metais labai populiarios buvo baltos spalvos dirbtinės eglutės, pagamintos iš stručio plunksnų.

Lietuvoje Kalėdų eglučių puošimo tradicija atsirado XX amžiaus pradžioje. Iš pradžių būdavo puošiamos nedidelės eglutės arba didesnių eglių šakos. Dekoruojamos būdavo įvairiai, dažniausiai obuoliais, saldainiais, mažomis namų gamybos žvakutėmis, spalvoto popieriaus ar šiaudų pynėmis, džiovintomis spalvintomis uogomis, meduoliais, riešutais, džiovintų vaisių pynutėmis. Tradicija puošti eglutes Kalėdų šventėms į Lietuvą palyginus su kitomis šalimis atkeliavo gerokai vėliau, vėliau mūsų šalyje atsirado ir dirbtinės eglutės. Šiuo metu prekybos centruose jų gausus pasirinkimas. Dirbtinės eglutės prekyboje šiuo metu yra pačių įvairiausių spalvų, formų, dydžių.  Populiariausia spalva išlieka įvairių atspalvių ir tonų žalia, artimiausia tikram miško medžiui. Jei amerikiečių tarpe mėgstamos itin didelės, lubas siekiančios dirbtinės eglutės, tai lietuvių tarpe mėgstamos nedidelės, vos 1,2 – 1,5 metro aukščio eglutės. Tokio dydžio eglutės dažniausiai puošiamos nedideliuose butuose, kadangi užima labai nedaug vietos. Biuruose, įstaigose organizacijose puošiamos dar mažesnės – vos 50 centimetrų eglutės. Tokio nedidelio ūgio eglutės prekybos vietose dažniausiai parduodamos jau dekoruotos Kalėdiniais papuošimais.

Pastaruoju metu XX amžiuje Lietuvoje naudoti natūralūs papuošimai beveik nebenaudojami. Kalėdinių eglučių dekoravimui pasirenkami stikliniai ar plastikiniai žaisliukai, blizgučiai, pagrindinis papuošalas išlieka įvairių formų, spalvų ir dydžių elektrinės girliandos. Visose šalyse priimtina Kalėdų šventėms puošti medelius, bet nebūtinai eglutes. Pavyzdžiui Brazilijoje, kurioje Kalėdos švenčiamos vasarą, šiam šventiniam vakarui puošiamos pušys. Jos dekoruojamos nedideliais medvilnės gabalėliais, kurie brazilams primena sniegą. Filipinuose, kur įsigyti eglutę laikoma didele prabanga, puošiami medeliai iš bambuko lazdelių. Kinijoje daugiausia pagaminama dirbtinių eglučių, todėl jos ten ir labiausiai mėgstamos. Kinai jas vadina „šviesos medžiais“, puošia blizgučiais, žibintais, popierinėmis gėlėmis. Ne visose šalyse auga eglės ir pušys, todėl Kalėdų šventėms naudojami kiti tuo metu žydintys gražūs medžiai.


Grįšti į pagrindinį