Sausis 14, 2013 21:58
Plastikinės eglutės

Artėjant Šventoms Kūčioms ir Kalėdoms šalies medelynai pirkėjams pradeda siūlyti kalėdines eglutes. Apie 90 procentų rinkai patiekiamų eglučių užauginama šalies medelynuose, likę 10 procentų nukertama iš nuosavų miškų. Nors gyvų eglių paklausa yra gana didelė, ne ką mažiau populiaresnės pirkėjų tarpe yra ir plastikinės eglutės. Ypač išrankūs pirkėjai renkasi retesnės rūšies arba vazonėliuose auginamas eglutes. Pastarosios namus per šventes gali puošti ne vienerius metus. Kaskart pasibaigus šventėms vazone auginamą medelį galima nupuošus išnešti į lauką, kur ištisus metus puoš aplinką o per sekančias šventes vėl papuoš namus. Tokios eglutės mėgstamos nuosavuose namuose gyvenančių žmonių, kurie turi vietos eglutę auginti ištisus metus, tuo tarpu butuose įsikūrusių gyventojų tarpe vis dėlto populiariausios mūsų miškuose užaugintos kirstos žalios, sidabrinės arba prekybos centruose pirktos plastikinės eglutės.

Yra daug nuomonių, kodėl vertėtų rinktis vienokias ar kitokias eglutes. Plastikinės eglutės pasirinkimą tikriausiai būtų galima apibūdinti tokia fraze – „neperki žalios eglutės, išaugai medį“. Tačiau pastaruoju metu šitokia frazė skamba tarsi tikra atgyvena. Juk beveik visi žinome, kad skirtingai nuo senesnių laikų, kai prieš šventes masiškai miškuose būdavo kertamos be išimties visos eglutės, šiais laikais jos specialiai yra išauginamos tam skirtose plantacijose. Miškų urėdijų parduodamos eglutės dažniausiai yra kertamos iš tų miško vietų, kur jos trukdo augti kitiems medžiams, auga grioviuose, užaugusios gali trukdyti elektros linijoms. Kitais atvejais kai šventėms pasirenkamos plastikinės eglutės yra paprasčiausiais taupumo sumetimais. Vieną kartą nusipirkus dirbtinę eglutę, ją bus galima šventėms puošti ištisus dešimt ar daugiau metų, nereikės šventinio šurmulio metu turgavietėse ieškoti pirkti tikros eglutės ir taip gaišti laiką. Tačiau nors ta pati eglutė su tomis pačiomis kalėdinėmis dekoracijomis bėgant laikui įgrysta, vis dėlto populiarumo nepraranda. Plastikinės eglutės, skirtingai nuo tikrųjų eglučių nemeta spyglių ir taip nešiukšlina namų aplinkos. Tai dar vienas svarbus faktorius, kodėl yra pasirenkamos plastikinės eglutės, o ne eglutės iš miško. Visi, kas esame puošę natūralią eglutę ir pasibaigus šventėms ją nupuošę, puikiai žinome, kiek daug spyglių lieka namuose ant grindų, įsivelia į kilimus, baldus. Plastikinės eglutės tokių nemalonumų nesukelia, tačiau didesnės daugumos žmonių nuomone neatrodo taip šventiškai, kaip tikra mišku kvepianti eglutė.

Taigi, jei vis dėlto nusprendėte šventinius namus puošti gyva egle, kaip ir kur ją vertėtų laikyti, kad puikiai išsilaikytų ir nepriekaištingai atrodytų per visas šventes, o atsisveikinant nepaliktų spyglių namuose? Geriausiai ir ilgiausiai šiltose patalpose išsilaiko sidabrinės eglės ir kėniai. Šių augalų spygliai, net ir visiškai nudžiūvę nenukrenta. Medelius prieš puošiant patartina merkti į šaltą vandenį arba įstatyti į drėgną smėlį. Jokiu būdu negalima medelių puošti arti radiatorių, židinių, nestatyti labai šiltose patalpose. Šaltoje ir drėgnoje patalpoje papuošta eglutė, pavyzdžiui koridoriuje, verandoje, drąsiai išsilaiko ištisą mėnesį ir net šiek tiek daugiau, taip suteikdama nepamirštamo miško kvapo prisodrintų kalėdinių prisiminimų.

Bet kokiu atveju, kiekvieno žmogaus valia, kokią kalėdinę eglutę pasirinkti – natūralią ar dirbtinę. Plastikinės eglutės, kad ir kokios jos bebūtų gražios niekada neprilygs tikrosioms. Be to, įsigyti žalią eglę visiškai nenuskriaudžiant gamtos yra sudarytos visos sąlygos. Tuo tarpu dirbtinės eglutės, pagamintos iš plastiko ar kitokių cheminių elementų gamtai daro nemažą žalą. Visi puikiai žinome, kiek ilgai gamtoje yra cheminiai elementai, pavyzdžiui neperdirbtas plastikas gamtoje suyra tik per keletą dešimčių metų.


Grįšti į pagrindinį