Sausis 14, 2013 22:05
Prekės vėlinėms

Vėlinės – lietuvių tradicinė mirusiųjų pagerbimo šventė, švenčiama lapkričio 2 dieną. Gyvieji aplanko kapuose besiilsinčius savo  mirusius giminaičius, uždega žvakutę jų atminimui. Sakoma, kad vėlinių dieną mirusiųjų vėlės taip pat ateina pas gyvuosius. Vėlinių šventė, dar kartais vadinama pagoniška švente, švenčiama nuo senovės.

Švenčiant vėlines, pagrindiniu šios šventės simboliu tampa žvakės, todėl drąsiai galima teigti, kad žvakės yra pagrindinės prekės vėlinėms.  Pirkėjai pirkdami žvakutes ant artimųjų kapų dažniausiai jų kainomis nesidomi, svarbiausia kad žvakutė degtų kuo ilgiau. Pačių pigiausių vėlinių žvakučių kainos prasideda maždaug nuo pusės lito. Tokios žvakės dega palyginus trumpą laiką – tik iki 4-6 valandų. Brangesnės ar pačios brangiausios žvakės gali kainuoti net iki 20 litų ar daugiau, tačiau jos dega gana ilgą laiką – net iki 2 ar 3 parų. Kadangi artimųjų kapai lankomi nuo lapkričio 1 dienos – visų Šventųjų dienos – daugelis norėtų, kad žvakutės dar nebūtų užgesusios ir sekančią vėlinių dieną. Remiantis didžiųjų prekybos centrų pardavimų statistika, pastaraisiais metais per lapkričio 1 ir 2 dienas daugiausia parduodama gana brangių stiklinėse žvakidėse esančių žvakių.

Tačiau vėlinių žvakės yra ne vienintelės prekės vėlinėms. Gėlės – dar vienas iš būtinų šios šventės atributų. Tiek Visų šventųjų, tiek vėlinių dieną kapus puošia ne tik tūkstančiai žvakučių, bet ir gėlių žiedų bei puokščių. Tradiciškai vėlinių gėlėmis galime vadinti gėles chrizantemas. Prekybos vietose galima atrasti apie 20 ir daugiau šių gėlių rūšių, nuo įprastinių mažų ir vienspalvių iki karališkų ryškių ir trispalvių gėlių žiedų bei krūmelių. Gyvos chrizantemos kainuoja nuo 3 iki 7 litų už žiedą, jų krūmeliai vazonėliuose nuo 6 iki 20 litų už vienetą. Kitos prekės vėlinėms yra ne tik įprastos kapinių gėlės chrizantemos, žmonės kapams papuošti perka lelijas, kalijas, orchidėjas, rožes, našlaites, viržių augalus. Šios prekės vėlinėms perkamos priklausomai nuo oro sąlygų. Jei vėlinių švenčių laikotarpiu pasitaiko gana šiltas oras, nesninga, nėra minusinės temperatūros, populiariausios prekės vėlinėms yra gyvi gėlių žiedai. Tačiau jei pasitaiko šalti orai, sninga, pirkėjai mieliau renkasi dirbtinių gėlių žiedus ir puokštes.  Dirbtinėmis gėlėmis savo artimųjų kapavietėms puošti renkasi ir tie žmonės, kurie dažnai kapaviečių lankyti negali dėl didelio atstumo, kitaip tariant nėra sąlygų atvažiuoti prižiūrėti. Vėlinių šventėms kapą papuošus dirbtinėmis gėlėmis, net vėlyvą pavasarį kapas atrodys nepriekaištingai. Darosi įprasta, kad vietoj daugybės artimųjų suneštų nedidelių pigių, tarpusavyje nederančių, puokščių ant mylimo giminaičio kapo, visa giminė sutaria dėl didesnio ir gražesnio papuošimo. Įspūdingo grožio kompozicijos arba profesionalių gėlininkų atliktos antkapio dekoravimo paslaugos – pastaruoju metu itin mėgstamos prekės vėlinėms. Vienu gražiu darbu papuoštas kapas atrodo solidžiai, perteikia giminaičių vienybę, supratingumą, atskleidžia gerus giminiškus santykius. Dažnai net labai artimi giminaičiai dėl vienokių ar kitokių priežasčių susitinka tik per vėlines šalia jau mirusių giminaičių kapų. Vieni dėl laiko stokos atvyksta tik Visų šventųjų ar vėlinių dieną, kiti, patys artimiausi, kuriems tenka pareiga prižiūrėti kapus, keletą dienų anksčiau. Prižiūrint artimųjų amžinos ramybės vietą, tenka paplušėti. Ypač reikalingos prekės vėlinėms yra specialios šluostės ir specialus skystis antkapiams valyti. Artimųjų atminimui statomi antkapiai ir paminklai, kurie dažniausiai yra pagaminti iš įvairaus akmens, dažniausiai granito, kuris laikui bėgant apauga samanomis, apsineša įvairiomis apnašomis. Specialios aštrios šluostės ir specialios sudėties antkapių valiklis išnaikina samanas ir nuvalo dulkes bei apnašas.

 


Grįšti į pagrindinį